Potensiomeeter

Takistid on päris vajalikud komponendid eletkroonika ehtiamiseks. Tõsi, poest on võimalik osta igasuguse takistusega takisteid, kui mis saab siis, kui vaja oleks sellist takistit, mida poest osta ei saa?

Siin on kaks võimalust. Esiteks võib kasutada muudetava suurusega takistit ehk potensiomeetrit. Teiseks võib tavalisi takisteid omavahel kombineerides saada oma skeemi ükskõik millist takistust vaja.

Potensiomeeter on oma olemuselt nagu tavaline takisti ikka, aga nupust keerates või kruvikeerajaga tuunides on võimalik tema takistust tootja poolt määratud vahemikus muuta.
Potensiomeetrit tähistatakse skeemides sellise sümboliga (see on tähis ameerike skeemides, see on tähis euroopa skeemides) ning potensiomeetri peal olevat nuppu või kruvi keerates ongi piltlikult öeldes võimalik seda noolektest siin edasi-tagasi liigutada. Potensiomeetril on alati 3 ühendus-jalga. Kui ma mõõdan takistust esimes ja viimase jala vahel siis on tulemuseks alati selle potensiomeetri maksimaalne takistus.
Kui ma mõõdan esimese ja keskmise jala vahelist takistust, siis saan potensiomeetri ühe poole takistuse ning teine pool takistusest jääb siis vastavalt keskmise ja viimase jala vahele. Kui nüüd motensiomeetri nuppu keerata, siis saame näha, kuidas ka takistus potensiomeetri keskmise jala ja äärmiste valgade vahel muutub.

Takistite jadaühendus

Teine võimalus saada endale sobiva takistusega takistit on olemasolevaid takisteid kokku ühendada. Kui ühedada takistid üksteise järgi, siis saame kokku takistuse, mis võrdne kõigi järgjestiku (ehk jadamisi) ühendatud takistite summaga. Kui meil on näiteks 330 oomine takisti ja 1 kilo-oomine ehk 1000 oomine takisti, ja me ühendame need järjestiku, siis kokku saame me 1330 oomise (ehk 1.33k oomise takisti). Kui lisame nüüd veel ühe 330 oomis takisti, siis saame kokku 1330+330 oomise takisti ehk kokku 1660 oomise (1.66k oomise) takisti. Lihtne on meelde jätta, et mida rohkem raskusi (ehk siis takistusi) me üksteise järgi elektri voolule seame, seda suurem on kogu takistus, et elektrivool peab kõigiste nendest läbi pugema.

Takistite rööpühendus

Kui me aga vastupidi pakuksime voolule mitut erinevate teekonda ühe pika ja takistusterohke asemel. Võtame selle sama näite, kus meil on 1000 oomine takisti ja 330 oomine takisti. Ühendame need nüüd paralleelselt (ehk rööbiti) üksteise kõrvale. Nüüd saavad laetud osakesed endale valid rohkemate liikumisvõimaluste vahel osad lähevad läbi ühe takisti, osad läbi teise. Rohkem liikumisvabadust tähendab mida? Vähem takistusi!

Paralleelselt ühendatud takistuste puhul arvutataks kogutakistust järgmise valemiga:

Siit valemist saamegi teada, et meie näidis-takistite puhul sama need takistid rööbiti ühendades kokku umbes 250 oomise takistuse.

Tööriistad ja komponendid

Selle peatüki praktiliseks läbimiseks ei ole tööriistu ega materjale tarvis.

Tehniline sõnaraamat

Ingliskeelses veebis ja raamatutes on niipalju häida juhendeid ning nõuandeid. Tehnilise sõnavara tundmine aitab nendest aru saada!

Vaata sõnaraamatut!

Töövahendite kataloog

Selleks, et füüsilises maailmas midagi luua ja meisterdada on tarvis ka materjale ning tööriistu.

Tutvu töövahenditega siin!

Küsimus?

Soovid abi küsida või tahad aidata meie meeskonnal uusi õppematerjale luua?

Kirjuta meile [email protected]