Milleks õppida elektroonikat?
Miks tänapäeval midagi ise valmistada?
Milleks õppida elektroonikat ja milleks üldse ehitada ise endale tehnilisi vidinaid? Kodus ehitatud mänguasjad või nutikad seadmed ei tule enamasti välja nii ilusad ja viimistletud kui poes müüdav kaup. Samuti on ise millegi kokku ehitamine enamasti kulukam, sest ühe kaupa või väikeses koguses on juppe ja materjale kallim osta või tellida. Suured tehased, kes ostavad komponente kastide ja konteinerite kaupa, maksavad enamasti 4-5 korda väiksemat hinda, kui harrastaja, kes ostab paar juppi kohalikust poest või töökojast.
3 põhjust, miks elektroonikaga tegeleda
Esiteks, kui keegi ei viitsiks pidevalt uusi elektroonilisi masinaid välja mõelda ja arendada, siis ei oleks meil praegu poest võimalik osta niivõrd võimekaid ja järjest odavamaid nutikaid seadmeid. Iga kodumasin, mida te Euronicsi või ON/OFF poes näete - keegi on selle välja mõelnud, keegi on selle disaininud, keegi on otsustanud, milline nupp mida täpselt teeb ja milline peab olema menüü nii, et sinul (kes sa ostad selle kodumasina) oleks mugava teha süüa, pesta pesu, vaadata telekat või mängida sõpradega arvutimänge. Keegi on kulutanud tuhandeid tunde aega, et muuta kodumasina tootmine nii odavaks, et iga pere seda endale lubada saaks. See tähendab miljoneid väga hästi tasustatud töökohti inseneridele ja disaineritele ning igaüks teist võib tulevikus sellisel kohal töötada!
Teiseks, elektroonika on tegelikult palju enamat kui lett kodumasinate-, mobiili- või arvutipoes. Väga suur osa moodsate autode hinnast moodustab tegelikult elektroonika ja tarkvara, mis muudavad autod kiiremaks, ökonoomsemaks, turvalisemaks ja paremini juhitavaks. Keegi peab kõik need süsteemid välja mõtlema ja neid hooldama ja remontima. Tööstustes töötasid vanasti ohtlike masinatega inimesed, kes tegid hommikust õhtuni ühte ja sama igavat liigutust. Tänapäeval kolivad inimesed tööstustest välja tegema ohutumaid, põnevamaid ja loomingulisemaid töid, sest robotitele meeldib hommikust õhtuni ühe ja sama liigutuse tegemine palju rohkem. Tööstusautomaatika on metsiku kiirusega kasvav valdkond. Kui ostad näiteks midagi USA või Saksamaa suurimatest internetipoodidest, siis juba praegu on väga suur tõenäosus, et ükski inimene peale postiljoni või kulleri sinu tellimusega ei tegele. Arvuti võtab tellimuse automaatselt vastu, robot otsib selle laost üles ja poetab kasti, mille siis teine robot kinni teibib ning kolmas tõmbab peale aadressi ning lükkab uksest välja. Sellised automaatsed laod on ka üks põhjus, miks välismaised netipoed kipuvad olema odavamad, kui meie kohalikud poed. Võib-olla oled aastate pärast just sina ühe sellise netipoe avaja siin Eestis? Oskus sellisest tehnoloogiast aru saada muutub järjest olulisemaks, kui sa soovid tulevikus oma töös ja äris edukas olla.
Kolmandaks on elektroonika oskus oluline, sest nii paljud põnevad ja kasulikud asjad on veel leiutamata ning vajadus leiutajate järgi kasvab pidevalt. Isesõitvad või lendavad autod? Virtuaalne reaalsus? Kosmoselaevad, millega minna teistele planeetidele? Mina usun, et kõik need leiutised saavad meie maailmas olemas olema ning igaüks teist võib olla osa meeskonnast, kes need asjad ära teeb. Eesti disainerid ja insenerid on olnud väga edukad autotööstustes üle maailma. Eesti teadlased ja üliõpilased ehitavad maailmatasemel satelliite, mida on ka juba kosmosesse saadetud. Eestis disainitud elektroonilist lillepotti võib leida sadadest tuhandetest kodudest ja kontoritest üle maailma. Siinsamas Tartus loodud videotehnikaga tehakse filme Hollywoodis!
Erinevalt paljudest muudest tehnilistest hobidest, nagu motokross või rallisõit, on elektroonika võrdlemisi odav ning alustamiseks piisab mõnekümnest eurost ning soovist midagi PÄRIS ISE VALMIS TEHA!