Mis on ostsillograaf?
Kiirelt muutuvad signaalid
Multimeetriga teeb ära väga suure osa elektroonika vigade otsimise tööst, aga keerulisemate elektriliste siganaalide uurimisks jääb vahetevahel multimeetrist väheks ning siis tuleb appi ostsillograaf (inglise keeles oscilloscope), millega saab väga täpselt jälgida ja mõõta pingete ajalist muutumist skeemides. Kui multimeeter mõõdab näiteks pinge väärtust üks kord sekundis ning näitab siis selle numbri multimeetri ekraanile, siis ostsillograaf teeb seda sama mõõtmist väga täpselt miljoneid kordi sekundis ning joonistab kõik mõõdetud väärtused ostsillograafi ekraanil jooksvale graafikule, et sinul oleks võimalik uurida, kuidas see pinge muutub.
Harrastajal on võimalik lihtsamat aga väga hästi töötavat arvuti külge ühedatavat ostsillograafi osta umbes 50 euro eest. Sarnaste aparaatide hind nagu minul siin laul on algab umbes 300 eurost. Ostiloograafi peale ei ole mõtet alguses palju kulutada ning 50 eurosest seademst piisab harrastajale kindlasti. Video alt leiad mõningaid viiteid, kust ja milliseid ostsillograafe hobi-elektroonikul osta on võimalik.
Ostsillograafil on nii nagu ma multimeetril sisendiks juhtmed. Sellel ostsillograafil on kaks sisendit, mis tähendab, et ta on võimalin kahes skeemi punktist korraga võimeline signaalide muutumist mõõtma.
Kõige olulisemad nupu ostsillograafil on mõõteskaala valiku nupud ning ajaskaala valiku nupp. Mõõteskaala valik toimib ostsilograafil analoogselt nagu multimeetiga. Sellega määratakse ära piirkond, kuhu mõõdetav väärtus võiks langeda, et siis selles vahemikus võimalikult täpset mõõtmist sooritada.