Mis on võimsus?
Võimsus
Pärast takisteid oleks õige aeg rääkida võimsusest. Mida see võimsus siis elektroonika maailmas tähendab? Võimsad asjad on ju üldiselt head? Ikka on tore sõita võimsa autoga ja kontserdil peab olema võimas helisüsteemi, et kõik kuuleksid laval olevat bändi? Võimsus kirjeldab mingisuguse süsteemi poolt ajaühikus tehtud tööd. Olgu selleks siis auto mootor, mis suudab mõne sekundiga raske auto nullist sajani kiirendada või helisüsteem, mis paneb iga trummilöögiga teises linnaservas aknaklaasid värisema või elektriradiaator, mis kütab mõne minutiga toa soojaks. Mida võimsam on süsteem, seda rohkem tööd see teha jõuab sama aja jooksul.
Võimsust tähistatakse valemites tähega suur P ning võimsuse ühik on vatt, mille tähis on W.
Mida 1 W võimsust elektri puhul tähendab? See tähendab, et kui me rakendame skeemile pinge 1 V ja selle tulemusel tekib skeemis vool tugevusega 1 A, siis tarbib see skeemiosa võimsust 1 W (võimsuse eraldumisest me rääkida ei saa, sest energia võib ka talletuda näiteks akus/kondensaatoris). Milleks seda võimsust täpselt tarbitakse, sõltub juba sellest, mis sinna skeemi ühendatud on. Näiteks eraldub tarbitud võimsus soojusena takistitelt ja radiaatoritelt (mis on põhimõtteliselt suure võimsusega takistid). Liikumisena eraldub võimsus siis, kui skeemi on ühendatud elektrimootorid ringi käivad. Valgusena, kui skeemi on ühendatud pirnid või LED-id.
Ohmi seadusest teame, et I = U / R. Siit võib voolutugevuse tõsta võimsuse valemisse ümber. Sellisel juhul saame elektrisüsteemi võimsust arvutada ka nii, et võimsus on võrdne skeemile rakendatud pinge ruuduga ning pöördvõrdeline skeemi takistusega. Samuti saame selle kirja panna ka nii, et võimsus on võrdeline skeemi läbiva voolutugevuse ruudu ja skeemi takistusega.