Ohmi seadus
Mis on pinge?
Kui tegeled elektri ja elektroonikaga, on oluline teada 3 kõige olulisemat mõistet: mis on vool, mis on pinge ja mis on takistus ning kuidas need kolm elektrilist suurust on omavahel seotud.
Pinget tähistakse sümboliga U ning mõõdetakse voltides (mille tähiseks on suur V täht). Vooluallikale märgitud pinge näitab selles vooluallikas peituvat potentsiaali liigutada laenguid. Räägitakse ju ka inimeste puhul, et mõnel on rohkem potentsiaali saada superstaariks või tipp-poliitikuks kui mõnel teisel. Tehakse edetabeleid ja pannake hindeid, hinnanguid ja reitinguid. Täpselt samamoodi on ka osadel vooluallikatel rohkem potentsiaali liigutada laenguid ja teistel jällegi vähem.
Mis on takistus?
Aga suurest potentsiaalist on vähe kasu, kui superstaari ei lasta lavale, et tema suurepärased laulusõnad ja häälekõla saaks voolata publiku südamesse. Nii nagu iga superstaari teel on hunnik takistusi, nii on ka elektrivoolu teel takistused, mis määravad, kuhu ta välja jõuab ja kas üldse jõuab. Elektrilist takistust mõõdetakse ühikus nimega oom (lühidalt pannakse kirja suure kreeka tähega Ω (oomega)) ja tähistatakse valemites tähega R. Mida suurem on takistus (mida rohkem oome), seda raskem on laengutel läbi selle takistuse voolata ja seda suurem peab olema pingeallika potentsiaal.
Mis on voolutugevus?
Selle, kes on tegelikult superstaar ja kes mitte, määrab päeva lõpuks ära ainult üks asi! Kui palju teda teles ja netis näidatakse ja mängitakse, palju ta like kogub, kontserti pileteid müüb ning kui paljude inimeste teadvusesse tema looming tegelikult jõuab. Madala potentsiaaliga bänd, kelle teel on vähe takistusi, võib jõuda kiiresti edetabelite tippu samale pulgale suure potentsiaaliga artistidega, kes pidid samale positsioonile jõudma raskemat ja takistusterohkemat teed pidi. Elektroonikas kasutatakse selle nähtuse (selle potentsiaali realiseerumise) kirjeldamiseks voolu mõistet, et väljendada, kui tubli tulemuse mingi vooluallikas saavutab kõigi tema teele jäävate takistuste kiuste.
Elektrivoolu tähistatakse valemites tähega I ning mõõdetakse Amprites (mille lühidaks tähiseks on A täht). Superstaari võrdluse puhul võiks üheks voolu mõõdikuks olla näiteks ühes päeva müüdavate kontserti piletite hulk või ühes kuus tehtud Spotifys mängimiste hulk.
Ohmi seadus
Kokkuvõtvalt olemegi superstaari võtmes ära kirjeldanud elektrooniku jaoks kõige olulisema seaduse, mida nimetatakse Saksa füüsiku Georg Simon Ohmi järgi Ohmi seaduseks.
Ohmi seaduse saab valemi kujul kirja panna nii:
Ohmi seaduste meelde jätmiseks on vaja meelde jätta kaks loogilist seost:
- Selleks, et vool (I) kasvaks peab kasvama pinge (potentsiaalide erinevus U) või kahanema takistuste hulk (R) elektrivoolu teel.
- Selleks, et vool (I) muutuks väiksemaks, peab aga pinge (U) vastavalt vähenema või siis takistus (R) laengute liikumise teel suurenema.